Güvenli Alışveriş

3D Secure neden güvenlidir?

3D Secure sisteminde, sanal ödeme işlemi gerçekleşirken, banka tarafından kart sahibine sadece kendisinin bildiği ödeme şifresi sorulmakta ve kart sahibinin kimliği doğrulanmaktadır. Bu sayede yetkisiz kişilerce kredi kartlarının internet ortamında kullanılmasının önüne geçilmesi sağlanmaktadır.

 

3D Secure Nasıl Çalışır?

Kart sahibi, kartını internet bankacılığı kanalıyla bankasına kaydettirir. Kart sahibi, sisteme uyumlu sanal işyerinde alışverişini yapar ve ödeme bölümünde gireceği şifre, banka tarafından doğrulanınca alışveriş işlemi tamamlanır.

 

3D Secure yelkenbaharat.com'da nasıl Çalışır?

Yelkenbahart'da yapacağınız alışverişlerde, kredi kartınızın bağlı olduğu banka 3D Secure Sistemini destekliyorsa, ödemenizi 3D Secure’la yapabilirsiniz. yelkenbaharat.com, Güvenliğiniz için, işleminizi Kredi Kartıyla ödeme sayfamızda bulunan " 3D Secure ile ödeme yapmak istiyorum" seçeneğini işaretleyerek, “Şifreyle Onayla (3D Secure)” ile gerçekleştirmenizi öneriyor. Kredi kartınızın 3D’ye tanımlı hale gelmesi için, bankada kayıtlı GSM bilgilerinizin güncel olması gerekmektedir. 3D Secure’la gerçekleştireceğiniz işlemlerde “SİPARİŞİ TAMAMLA”ya tıkladıktan sonra açılan ekran bankanızın ekranıdır. Şifre bilgilerinizi banka ekranına girmenizin amacı, şifre güvenliğinizi sağlamaktır. Şifreyle Onayla (3D Secure)” butonuna tıkladınız. Eğer hiçbir şifre sorulmadan işleminiz gerçekleşirse; kredi kartınız henüz 3D uyumlu değil demektir. Ama bu durumda yapacağınız işlem de 3D özelliğine sahip olacaktır. Kartınız 3D tanımlıysa, çoğunlukla internet üzerinden yaptığınız alışveriş sonrasında ödeme işlemi detayınız bankanızda kayıtlı olan GSM numaranıza SMS’le gönderilir. Böylece, kredi kartınızın yetkisiz kişilerce kullanılması durumunda hemen bilgi sahibi olur ve olası bir mağduriyeti önlersiniz.

 

Yelken Baharat Sayfasında alışveriş ne kadar güvenli?

Geotrust SSL sertifikası ile güvendesiniz... Alışverişlerinizde kişisel bilgi ve kredi kartı bilgileriniz,dünyanın en büyük SSL sertifika otoritesi GeoTrust Inc 256 bit şifreleme sistemi ile güvence altındadır...

 

SSL ne demektir?

SL kelimesinin açılımı (Secure Sockets Layer)dır. SSL sitenin güvenliğini değil siteyi ziyaret eden kullanıcıların bilgilerinin güvenliğini sağlamaktadır. SSL sertifikası, kişisel bilgiler ve kredi kartı bilgilerinin şifrelenerek iletilmesini sağlamakta ve bu önemli bilgilerin ikinci şahısların eline geçmesini engellemektedir.

 

EV SSL Belgesi Ne demektir?

EV (Extended Validation) Genişletilmiş Onaylama anlamına gelmektedir. En üst seviye güven ürünüdür. EV ibaresine sahip olan sertifikalar "Yeşil Adres Çubuğu" özelliği ile diğer SSL sertifikalarından ayrışmakta ve güven olgusunu görselleştirerek, kullanıcılara en üst düzeyde güven sağlamaktadır. Bir site Gelişmiş Doğrulama SSL (EV-SSL) sertifikası kullanıyorsa, kuruluşun adı da simgenin yanında yeşil renkte görülür.

 

SSL Şifreleme sistemi nasıl çalışmaktadır.

SSL, Public Key / Private Key adı verilen anahtarların kullanımına dayalı bir şifreleme yöntemidir. Çok basit anlatımıyla SSL şifrelemede 2 adet anahtar kullanılır. Bu anahtarlar dijital olarak kodlanmış verilerdir. Bir anahtar tarafından kilitlenmiş veriyi sadece diğer anahtar açabilir. Böylece, kişisel girdilerinizin şifrelenmesi ve deşifre edilmesindeki güvenlik ve gizliliği sağlar, girdiyi gönderenin ve girdiyi alanın doğru yerler olduğunu garanti eder.

 

3D Secure nedir?

3D Secure, online alışverişlerin güvenliğini sağlamak amacıyla kart kuruluşları tarafından geliştirilmiş bir kimlik doğrulama sistemidir. İnternetten yapılan alışverişlerde şifreylekredi kartı onaylama işlemi olarak da bilinir. Visa Kredi Kartı için kullanılan uygulamasına“Verified by Visa”, MasterCard için olanına ise “SecureCode” adı verilir. Uluslararası Güvenlik Platformu bir ödeme onaylama metodu ya da teknolojik bir platform olmayıp ödeme sürecindeki partilerin (işyeri-banka-kart sahibi) sorumluluklarını düzenleyen bir modeldir. Hem kart sahipleri hem de üye işyerleri sahtekarlıklara karşı güvence altına alınmıştır.